Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor HGTG40N60A4
Mfr. Part # :
HGTG40N60A4
Description
IGBT 600V 75A TO247-3
DataSheet
HGTG40N60A4 PDF
Price is not available, please RFQ
HGTG40N60A4 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Not For New Designs
  • IGBT Type:-
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):75 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):300 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.7V @ 15V, 40A
  • Power - Max:625 W
  • Switching Energy:400µJ (on), 370µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:350 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:25ns/145ns
  • Test Condition:390V, 40A, 2.2Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)