Wickmann / Littelfuse IXYH24N90C3D1
Mfr. Part # :
IXYH24N90C3D1
Description
IGBT 900V 44A 200W C3 TO-247
DataSheet
IXYH24N90C3D1 PDF
Price is not available, please RFQ
IXYH24N90C3D1 Tech Specifications
  • Series:GenX3™, XPT™
  • IGBT Type:-
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):900 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):44 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):105 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.7V @ 15V, 24A
  • Power - Max:200 W
  • Switching Energy:1.35mJ (on), 400µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:40 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:20ns/73ns
  • Test Condition:450V, 24A, 10Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):340 ns
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)