Rochester Electronics AUIRGP35B60PD-E
Manufacturer :
Rochester Electronics
Mfr. Part # :
AUIRGP35B60PD-E
Description
IGBT, 60A, 600V, N-CHANNEL
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
AUIRGP35B60PD-E PDF
Price is not available, please RFQ
AUIRGP35B60PD-E Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Obsolete
  • IGBT Type:NPT
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):60 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):120 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.55V @ 15V, 35A
  • Power - Max:308 W
  • Switching Energy:220µJ (on), 215µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:55 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:26ns/110ns
  • Test Condition:390V, 22A, 3.3Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):42 ns
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)