Wickmann / Littelfuse IXXX160N65B4
Mfr. Part # :
IXXX160N65B4
Description
IGBT 650V 310A 940W PLUS247
DataSheet
IXXX160N65B4 PDF
Price is not available, please RFQ
IXXX160N65B4 Tech Specifications
  • Series:GenX4™, XPT™
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:PT
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):650 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):310 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):860 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:1.8V @ 15V, 160A
  • Power - Max:940 W
  • Switching Energy:3.3mJ (on), 1.88mJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:425 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:52ns/220ns
  • Test Condition:400V, 80A, 1Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)