Wickmann / Littelfuse IXYP15N65C3D1
Mfr. Part # :
IXYP15N65C3D1
Description
IGBT 650V 38A 200W TO220
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
IXYP15N65C3D1 PDF
Price is not available, please RFQ
IXYP15N65C3D1 Tech Specifications
  • Series:GenX3™, XPT™
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:PT
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):650 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):38 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):80 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.5V @ 15V, 15A
  • Power - Max:200 W
  • Switching Energy:270µJ (on), 230µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:19 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:15ns/68ns
  • Test Condition:400V, 15A, 20Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):110 ns
  • Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)