IR (Infineon Technologies) IKW40N60DTPXKSA1
Manufacturer :
IR (Infineon Technologies)
Mfr. Part # :
IKW40N60DTPXKSA1
Description
IGBT TRENCH/FS 600V 67A TO247-3
DataSheet
IKW40N60DTPXKSA1 PDF
Price is not available, please RFQ
IKW40N60DTPXKSA1 Tech Specifications
  • Series:TrenchStop™
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):67 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):120 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:1.8V @ 15V, 40A
  • Power - Max:246 W
  • Switching Energy:1.06mJ (on), 610µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:177 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:18ns/222ns
  • Test Condition:400V, 40A, 10.1Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):87 ns
  • Operating Temperature:-40°C ~ 175°C (TJ)