IR (Infineon Technologies) IKW25N120H3FKSA1
Mfr. Part # :
IKW25N120H3FKSA1
Description
IGBT 1200V 50A 326W TO247-3
DataSheet
IKW25N120H3FKSA1 PDF
Price is not available, please RFQ
IKW25N120H3FKSA1 Tech Specifications
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):50 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):100 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.4V @ 15V, 25A
  • Power - Max:326 W
  • Switching Energy:2.65mJ
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:115 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:27ns/277ns
  • Test Condition:600V, 25A, 23Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):290 ns
  • Operating Temperature:-40°C ~ 175°C (TJ)