Wickmann / Littelfuse IXBT10N170
Manufacturer :
Wickmann / Littelfuse
Mfr. Part # :
IXBT10N170
Description
IGBT 1700V 20A 140W TO268
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
IXBT10N170 PDF
Price is not available, please RFQ
IXBT10N170 Tech Specifications
  • Series:BIMOSFET™
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:-
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1700 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):20 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):40 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:3.8V @ 15V, 10A
  • Power - Max:140 W
  • Switching Energy:6mJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:30 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:35ns/500ns
  • Test Condition:1360V, 10A, 56Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):360 ns
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)