Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor FGY120T65SPD-F085
Manufacturer :
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
Mfr. Part # :
FGY120T65SPD-F085
Description
IGBT 650V 240A 882W TO-247
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
FGY120T65SPD-F085 PDF
Price is not available, please RFQ
FGY120T65SPD-F085 Tech Specifications
  • Series:Automotive, AEC-Q101
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):650 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):240 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):378 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:1.85V @ 15V, 120A
  • Power - Max:882 W
  • Switching Energy:6.8µJ (on), 3.5µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:162 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:53ns/102ns
  • Test Condition:400V, 120A, 5Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):123 ns
  • Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)