IR (Infineon Technologies) IKB40N65ES5ATMA1
Manufacturer :
IR (Infineon Technologies)
Mfr. Part # :
IKB40N65ES5ATMA1
Description
40A 650V TRENCHSTOP5 MEDIUM SPEE
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
IKB40N65ES5ATMA1 PDF
Price is not available, please RFQ
IKB40N65ES5ATMA1 Tech Specifications
  • Series:TrenchStop™ 5
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):650 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):79 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):160 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:1.74V @ 15V, 40A
  • Power - Max:230 W
  • Switching Energy:860µJ (on), 400µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:95 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:19ns/130ns
  • Test Condition:400V, 40A, 10Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):73 ns
  • Operating Temperature:-40°C ~ 175°C (TJ)