Wickmann / Littelfuse IXYH24N170CV1
Mfr. Part # :
IXYH24N170CV1
Description
IGBT 1.7KV 58A TO247
DataSheet
IXYH24N170CV1 PDF
Price is not available, please RFQ
IXYH24N170CV1 Tech Specifications
  • Series:XPT™
  • IGBT Type:-
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1700 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):58 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):140 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:4V @ 15V, 24A
  • Power - Max:500 W
  • Switching Energy:3.6mJ (on), 1.76mJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:96 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:16ns/155ns
  • Test Condition:850V, 24A, 5Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):170 ns
  • Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)