Wickmann / Littelfuse IXYT25N250CHV
Mfr. Part # :
IXYT25N250CHV
Description
IGBT 2500V 235A TO-268HV
DataSheet
IXYT25N250CHV PDF
Price is not available, please RFQ
IXYT25N250CHV Tech Specifications
  • Series:XPT™
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:-
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):2500 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):95 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):235 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:4V @ 15V, 25A
  • Power - Max:937 W
  • Switching Energy:8.3mJ (on), 7.3mJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:147 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:15ns/230ns
  • Test Condition:1250V, 25A, 5Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):34 ns
  • Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)