Rochester Electronics FGD2N40L
Manufacturer :
Rochester Electronics
Mfr. Part # :
FGD2N40L
Description
N-CHANNEL IGBT
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
FGD2N40L PDF
Price is not available, please RFQ
FGD2N40L Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Obsolete
  • IGBT Type:-
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):400 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):7 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):29 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:1.6V @ 2.4V, 2.5A
  • Power - Max:29 W
  • Switching Energy:-
  • Input Type:Logic
  • Gate Charge:11 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:47ns/650ns
  • Test Condition:300V, 2.5A, 51Ohm, 4V
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)