Rochester Electronics SGW30N60HS
Mfr. Part # :
SGW30N60HS
Description
IGBT, 41A, 600V, N-CHANNEL
DataSheet
SGW30N60HS PDF
Price is not available, please RFQ
SGW30N60HS Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:NPT
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):41 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):112 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:3.15V @ 15V, 30A
  • Power - Max:250 W
  • Switching Energy:1.15mJ
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:141 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:20ns/250ns
  • Test Condition:400V, 30A, 11Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)