IR (Infineon Technologies) IKW50N65H5FKSA1
Manufacturer :
IR (Infineon Technologies)
Mfr. Part # :
IKW50N65H5FKSA1
Description
IGBT 650V 80A 305W PG-TO247-3
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
IKW50N65H5FKSA1 PDF
Price is not available, please RFQ
IKW50N65H5FKSA1 Tech Specifications
  • Series:TrenchStop®
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:-
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):650 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):80 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):150 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.1V @ 15V, 50A
  • Power - Max:305 W
  • Switching Energy:520µJ (on), 180µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:120 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:21ns/180ns
  • Test Condition:400V, 25A, 12Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):57 ns
  • Operating Temperature:-40°C ~ 175°C (TJ)