Wickmann / Littelfuse IXBH20N300
Mfr. Part # :
IXBH20N300
Description
IGBT 3000V 50A 250W TO247
DataSheet
IXBH20N300 PDF
Price is not available, please RFQ
IXBH20N300 Tech Specifications
  • Series:BIMOSFET™
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:-
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):3000 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):50 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):140 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:3.2V @ 15V, 20A
  • Power - Max:250 W
  • Switching Energy:-
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:105 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:-
  • Test Condition:-
  • Reverse Recovery Time (trr):1.35 µs
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)