Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor FGH15T120SMD-F155
Manufacturer :
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
Mfr. Part # :
FGH15T120SMD-F155
Description
IGBT 1200V 30A 333W TO247-3
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
FGH15T120SMD-F155 PDF
Price is not available, please RFQ
FGH15T120SMD-F155 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):30 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):60 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.4V @ 15V, 15A
  • Power - Max:333 W
  • Switching Energy:1.15mJ (on), 460µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:128 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:32ns/490ns
  • Test Condition:600V, 15A, 34Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):72 ns
  • Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)