Rochester Electronics FGH40N60SMDF
Manufacturer :
Rochester Electronics
Mfr. Part # :
FGH40N60SMDF
Description
INSULATED GATE BIPOLAR TRANSISTO
DataSheet
FGH40N60SMDF PDF
Price is not available, please RFQ
FGH40N60SMDF Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Field Stop
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):80 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):120 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.5V @ 15V, 40A
  • Power - Max:349 W
  • Switching Energy:1.3mJ (on), 260µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:119 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:12ns/92ns
  • Test Condition:400V, 40A, 6Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):90 ns
  • Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)