Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor FGH60N60SMD-F085
Mfr. Part # :
FGH60N60SMD-F085
Description
IGBT 600V 120A 600W TO247
DataSheet
FGH60N60SMD-F085 PDF
Price is not available, please RFQ
FGH60N60SMD-F085 Tech Specifications
  • Series:Automotive, AEC-Q101
  • Package:Tube
  • Part Status:Last Time Buy
  • IGBT Type:Field Stop
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):120 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):180 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.5V @ 15V, 60A
  • Power - Max:600 W
  • Switching Energy:1.59mJ (on), 390µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:280 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:22ns/116ns
  • Test Condition:400V, 60A, 3Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):42 ns
  • Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)