Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor NGTB25N120FL3WG
Manufacturer :
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
Mfr. Part # :
NGTB25N120FL3WG
Description
IGBT 1200V 100A TO247
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
NGTB25N120FL3WG PDF
Price is not available, please RFQ
NGTB25N120FL3WG Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):100 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):100 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.4V @ 15V, 25A
  • Power - Max:349 W
  • Switching Energy:1mJ (on), 700µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:136 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:15ns/109ns
  • Test Condition:600V, 25A, 10Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):114 ns
  • Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)