STMicroelectronics STGP30H60DF
Mfr. Part # :
STGP30H60DF
Description
IGBT 600V 60A 260W TO220
DataSheet
STGP30H60DF PDF
Price is not available, please RFQ
STGP30H60DF Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):60 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):120 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.4V @ 15V, 30A
  • Power - Max:260 W
  • Switching Energy:350µJ (on), 400µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:105 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:50ns/160ns
  • Test Condition:400V, 30A, 10Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):110 ns
  • Operating Temperature:-40°C ~ 175°C (TJ)