Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor FGPF15N60UNDF
Manufacturer :
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
Mfr. Part # :
FGPF15N60UNDF
Description
IGBT 600V 30A 42W TO-220F
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
FGPF15N60UNDF PDF
Price is not available, please RFQ
FGPF15N60UNDF Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:NPT
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):30 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):45 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.7V @ 15V, 15A
  • Power - Max:42 W
  • Switching Energy:370µJ (on), 67µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:43 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:9.3ns/54.8ns
  • Test Condition:400V, 15A, 10Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):82.4 ns
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)