Wickmann / Littelfuse IXBX50N360HV
Mfr. Part # :
IXBX50N360HV
Description
IGBT 3600V 125A 660W TO-247PLUS
DataSheet
IXBX50N360HV PDF
Price is not available, please RFQ
IXBX50N360HV Tech Specifications
  • Series:BIMOSFET™
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:-
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):3600 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):125 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):420 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.9V @ 15V, 50A
  • Power - Max:660 W
  • Switching Energy:-
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:210 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:46ns/205ns
  • Test Condition:960V, 50A, 5Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):1.7 µs
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)