Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor HGT1S20N60C3S9A
Manufacturer :
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
Mfr. Part # :
HGT1S20N60C3S9A
Description
IGBT 600V 45A TO263AB
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
HGT1S20N60C3S9A PDF
Price is not available, please RFQ
HGT1S20N60C3S9A Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Not For New Designs
  • IGBT Type:-
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):45 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):300 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:1.8V @ 15V, 20A
  • Power - Max:164 W
  • Switching Energy:295µJ (on), 500µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:91 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:28ns/151ns
  • Test Condition:480V, 20A, 10Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)