Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor FGH80N60FD2TU
Mfr. Part # :
FGH80N60FD2TU
Description
IGBT 600V 80A 290W TO247
DataSheet
FGH80N60FD2TU PDF
Price is not available, please RFQ
FGH80N60FD2TU Tech Specifications
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Field Stop
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):80 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):160 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.4V @ 15V, 40A
  • Power - Max:290 W
  • Switching Energy:1mJ (on), 520µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:120 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:21ns/126ns
  • Test Condition:400V, 40A, 10Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):61 ns
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)