Rochester Electronics SKB15N60ATMA1
Manufacturer :
Rochester Electronics
Mfr. Part # :
SKB15N60ATMA1
Description
IGBT, 31A, 600V, N-CHANNEL
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
SKB15N60ATMA1 PDF
Price is not available, please RFQ
SKB15N60ATMA1 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Obsolete
  • IGBT Type:NPT
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):31 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):62 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.4V @ 15V, 15A
  • Power - Max:139 W
  • Switching Energy:570µJ
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:76 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:32ns/234ns
  • Test Condition:400V, 15A, 21Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):279 ns
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)