Rochester Electronics NGTB30N60FWG
Manufacturer :
Rochester Electronics
Mfr. Part # :
NGTB30N60FWG
Description
IGBT, 60A, 600V, N-CHANNEL
DataSheet
NGTB30N60FWG PDF
Price is not available, please RFQ
NGTB30N60FWG Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Obsolete
  • IGBT Type:Trench
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):60 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):120 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:1.7V @ 15V, 30A
  • Power - Max:167 W
  • Switching Energy:650µJ (on), 650µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:170 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:81ns/190ns
  • Test Condition:400V, 30A, 10Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):72 ns
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)