Wickmann / Littelfuse IXYA20N120C4HV
Manufacturer :
Wickmann / Littelfuse
Mfr. Part # :
IXYA20N120C4HV
Description
IGBT 1200V 20A X4 HSPEED TO263D2
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
IXYA20N120C4HV PDF
Price is not available, please RFQ
IXYA20N120C4HV Tech Specifications
  • Series:GenX4™, XPT™
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:PT
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):68 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):120 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.5V @ 15V, 20A
  • Power - Max:375 W
  • Switching Energy:4.4mJ (on), 1mJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:44 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:14ns/160ns
  • Test Condition:960mV, 20A, 10Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):53 ns
  • Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)