Wickmann / Littelfuse IXXH40N65B4D1
Manufacturer :
Wickmann / Littelfuse
Mfr. Part # :
IXXH40N65B4D1
Description
IGBT
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
IXXH40N65B4D1 PDF
Price is not available, please RFQ
IXXH40N65B4D1 Tech Specifications
  • Series:XPT™, GenX4™
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:-
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):650 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):115 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):225 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2V @ 15V, 40A
  • Power - Max:455 W
  • Switching Energy:1.4mJ (on), 800µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:66 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:20ns/115ns
  • Test Condition:400V, 40A, 5Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):60 ns
  • Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)