ROHM Semiconductor RGT16BM65DTL
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Mfr. Part # :
RGT16BM65DTL
Description
IGBT
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
RGT16BM65DTL PDF
Price is not available, please RFQ
RGT16BM65DTL Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):650 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):16 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):24 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.1V @ 15V, 8A
  • Power - Max:94 W
  • Switching Energy:-
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:21 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:13ns/33ns
  • Test Condition:400V, 8A, 10Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):42 ns
  • Operating Temperature:-40°C ~ 175°C (TJ)