IR (Infineon Technologies) IKD15N60RC2ATMA1
Manufacturer :
IR (Infineon Technologies)
Mfr. Part # :
IKD15N60RC2ATMA1
Description
IKD15N60RC2ATMA1
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
IKD15N60RC2ATMA1 PDF
Price is not available, please RFQ
IKD15N60RC2ATMA1 Tech Specifications
  • Series:TrenchStop™
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):28 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):45 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.3V @ 15V, 15A
  • Power - Max:115.4 W
  • Switching Energy:570µJ (on), 350µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:72 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:18ns/374ns
  • Test Condition:400V, 15A, 49Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):129 ns
  • Operating Temperature:-40°C ~ 175°C (TJ)