Rochester Electronics NGTB50N60FWG
Manufacturer :
Rochester Electronics
Mfr. Part # :
NGTB50N60FWG
Description
IGBT, 100A, 600V, N-CHANNEL
DataSheet
NGTB50N60FWG PDF
Price is not available, please RFQ
NGTB50N60FWG Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Obsolete
  • IGBT Type:Trench
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):100 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):200 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:1.7V @ 15V, 50A
  • Power - Max:223 W
  • Switching Energy:1.1mJ (on), 1.2mJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:310 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:117ns/285ns
  • Test Condition:400V, 50A, 10Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):77 ns
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)