IR (Infineon Technologies) IGW50N60TPXKSA1
Mfr. Part # :
IGW50N60TPXKSA1
Description
IGBT TRENCH/FS 600V 80A TO247-3
DataSheet
IGW50N60TPXKSA1 PDF
Price is not available, please RFQ
IGW50N60TPXKSA1 Tech Specifications
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):80 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):150 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:1.8V @ 15V, 50A
  • Power - Max:319.2 W
  • Switching Energy:1.53mJ (on), 850µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:249 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:20ns/215ns
  • Test Condition:400V, 50A, 7Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Operating Temperature:-40°C ~ 175°C (TJ)