Alpha and Omega Semiconductor, Inc. AOK75B60D1
Manufacturer :
Alpha and Omega Semiconductor, Inc.
Mfr. Part # :
AOK75B60D1
Description
IGBT 600V 150A 500W TO247
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
AOK75B60D1 PDF
Price is not available, please RFQ
AOK75B60D1 Tech Specifications
  • Series:Alpha IGBT™
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:-
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):150 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):290 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.1V @ 15V, 75A
  • Power - Max:500 W
  • Switching Energy:3.7mJ (on), 1.3mJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:118 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:33ns/84ns
  • Test Condition:400V, 75A, 4Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):147 ns
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)