IR (Infineon Technologies) IKP39N65ES5XKSA1
Manufacturer :
IR (Infineon Technologies)
Mfr. Part # :
IKP39N65ES5XKSA1
Description
IGBT 650V 39A TO220-3
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
IKP39N65ES5XKSA1 PDF
Price is not available, please RFQ
IKP39N65ES5XKSA1 Tech Specifications
  • Series:TrenchStop™ 5
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):650 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):62 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):120 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:1.85V @ 15V, 39A
  • Power - Max:188 W
  • Switching Energy:800µJ (on), 500µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:70 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:20ns/120ns
  • Test Condition:400V, 39A, 12.8Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):84 ns
  • Operating Temperature:-40°C ~ 175°C (TJ)