Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor FGA180N33ATTU
Manufacturer :
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
Mfr. Part # :
FGA180N33ATTU
Description
IGBT 330V 180A 390W TO3P
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
FGA180N33ATTU PDF
Price is not available, please RFQ
FGA180N33ATTU Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Last Time Buy
  • IGBT Type:Trench
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):330 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):180 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):450 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:1.4V @ 15V, 40A
  • Power - Max:390 W
  • Switching Energy:-
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:169 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:-
  • Test Condition:-
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)