STMicroelectronics STGWA20IH65DF
Mfr. Part # :
STGWA20IH65DF
Description
TRENCH GATE FIELD-STOP 650 V, 20
DataSheet
STGWA20IH65DF PDF
Price is not available, please RFQ
STGWA20IH65DF Tech Specifications
  • Series:IH
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):650 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):40 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):60 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.05V @ 15V, 20A
  • Power - Max:159 W
  • Switching Energy:110µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:56 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:-/120ns
  • Test Condition:400V, 20A, 22Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)