Alpha and Omega Semiconductor, Inc. AOK15B60D
Manufacturer :
Alpha and Omega Semiconductor, Inc.
Mfr. Part # :
AOK15B60D
Description
IGBT 600V 30A 167W TO247
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
AOK15B60D PDF
Price is not available, please RFQ
AOK15B60D Tech Specifications
  • Series:Alpha IGBT™
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:-
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):30 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):60 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:1.8V @ 15V, 15A
  • Power - Max:167 W
  • Switching Energy:510µJ (on), 110µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:25.4 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:23ns/74ns
  • Test Condition:400V, 15A, 20Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):196 ns
  • Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)