ROHM Semiconductor RGT30NS65DGTL
Mfr. Part # :
RGT30NS65DGTL
Description
IGBT 650V 30A 133W TO-263S
DataSheet
RGT30NS65DGTL PDF
Price is not available, please RFQ
RGT30NS65DGTL Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):650 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):30 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):45 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.1V @ 15V, 15A
  • Power - Max:133 W
  • Gate Charge:32 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:18ns/64ns
  • Test Condition:400V, 15A, 10Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):55 ns
  • Operating Temperature:-40°C ~ 175°C (TJ)