STMicroelectronics STGD19N40LZ
Mfr. Part # :
STGD19N40LZ
Description
IGBT 20V 40A DPAK
DataSheet
STGD19N40LZ PDF
Price is not available, please RFQ
STGD19N40LZ Tech Specifications
  • Series:Automotive, AEC-Q101
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:-
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):390 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):25 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):40 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:1.5V @ 4.5V, 10A
  • Power - Max:125 W
  • Switching Energy:-
  • Input Type:Logic
  • Gate Charge:17 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:650ns/13.5µs
  • Test Condition:300V, 10A, 1kOhm, 5V
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)