Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor NGTG15N60S1EG
Mfr. Part # :
NGTG15N60S1EG
Description
IGBT NPT 600V 30A TO220
DataSheet
NGTG15N60S1EG PDF
Price is not available, please RFQ
NGTG15N60S1EG Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Last Time Buy
  • IGBT Type:NPT
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):30 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):120 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:1.7V @ 15V, 15A
  • Power - Max:117 W
  • Switching Energy:550µJ (on), 350µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:88 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:65ns/170ns
  • Test Condition:400V, 15A, 22Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)