Wickmann / Littelfuse IXYH20N120C3
Manufacturer :
Wickmann / Littelfuse
Mfr. Part # :
IXYH20N120C3
Description
IGBT 1200V 40A 278W TO-247AD
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
IXYH20N120C3 PDF
Price is not available, please RFQ
IXYH20N120C3 Tech Specifications
  • Series:GenX3™, XPT™
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:-
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):40 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):96 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:3.4V @ 15V, 20A
  • Power - Max:278 W
  • Switching Energy:1.3mJ (on), 500µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:53 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:20ns/90ns
  • Test Condition:600V, 20A, 10Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)