STMicroelectronics STGP10NC60S
Mfr. Part # :
STGP10NC60S
Description
IGBT 600V 21A 62.5W TO220
DataSheet
STGP10NC60S PDF
Price is not available, please RFQ
STGP10NC60S Tech Specifications
  • Series:PowerMESH™
  • Package:Tube
  • Part Status:Obsolete
  • IGBT Type:-
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):21 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):25 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:1.65V @ 15V, 5A
  • Power - Max:62.5 W
  • Switching Energy:60µJ (on), 340µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:18 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:19ns/160ns
  • Test Condition:390V, 5A, 10Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)