Roving Networks / Microchip Technology APT40GR120B2D30
Mfr. Part # :
APT40GR120B2D30
Description
IGBT 1200V 88A 500W TO247
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
APT40GR120B2D30 PDF
Price is not available, please RFQ
APT40GR120B2D30 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:NPT
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):88 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):160 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:3.2V @ 15V, 40A
  • Power - Max:500 W
  • Switching Energy:1.38mJ (on), 906µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:210 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:22ns/163ns
  • Test Condition:600V, 40A, 4.3Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)