Rochester Electronics IHW40N60RFFKSA1
Manufacturer :
Rochester Electronics
Mfr. Part # :
IHW40N60RFFKSA1
Description
IGBT, 80A, 600V, N-CHANNEL
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
IHW40N60RFFKSA1 PDF
Price is not available, please RFQ
IHW40N60RFFKSA1 Tech Specifications
  • Series:TrenchStop®
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):80 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):120 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.4V @ 15V, 40A
  • Power - Max:305 W
  • Switching Energy:560µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:220 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:-/175ns
  • Test Condition:400V, 40A, 5.6Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Operating Temperature:-40°C ~ 175°C (TJ)