STMicroelectronics STGB30H60DLLFBAG
Mfr. Part # :
STGB30H60DLLFBAG
Description
IGBT
DataSheet
STGB30H60DLLFBAG PDF
Price is not available, please RFQ
STGB30H60DLLFBAG Tech Specifications
  • Series:HB
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):60 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):120 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.15V @ 5V, 30A
  • Power - Max:260 W
  • Switching Energy:600µJ (off)
  • Input Type:Logic
  • Gate Charge:110 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:-/320ns
  • Test Condition:400V, 30A, 10Ohm, 5V
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)