Rochester Electronics IKZ50N65NH5XKSA1
Manufacturer :
Rochester Electronics
Mfr. Part # :
IKZ50N65NH5XKSA1
Description
IGBT, 90A, 650V, N-CHANNEL
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
IKZ50N65NH5XKSA1 PDF
Price is not available, please RFQ
IKZ50N65NH5XKSA1 Tech Specifications
  • Series:TrenchStop™ 5
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):650 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):85 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):200 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.1V @ 15V, 50A
  • Power - Max:273 W
  • Switching Energy:350µJ (on), 200µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:109 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:22ns/252ns
  • Test Condition:400V, 25A, 15Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):46 ns
  • Operating Temperature:-40°C ~ 175°C (TJ)