Wickmann / Littelfuse IXGH24N170A
Mfr. Part # :
IXGH24N170A
Description
IGBT 1700V 24A 250W TO247AD
DataSheet
IXGH24N170A PDF
Price is not available, please RFQ
IXGH24N170A Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:NPT
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1700 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):24 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):75 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:6V @ 15V, 16A
  • Power - Max:250 W
  • Switching Energy:2.97mJ (on), 790µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:140 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:21ns/336ns
  • Test Condition:850V, 24A, 10Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)