Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor SGL50N60RUFDTU
Manufacturer :
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
Mfr. Part # :
SGL50N60RUFDTU
Description
IGBT 600V 80A TO264-3
DataSheet
SGL50N60RUFDTU PDF
Price is not available, please RFQ
SGL50N60RUFDTU Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:-
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):80 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):150 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.8V @ 15V, 50A
  • Power - Max:250 W
  • Switching Energy:1.68mJ (on), 1.03mJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:145 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:26ns/66ns
  • Test Condition:300V, 50A, 5.9Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):100 ns
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)