STMicroelectronics STGW20H65FB
Mfr. Part # :
STGW20H65FB
Description
IGBT 650V 40A 168W TO247
DataSheet
STGW20H65FB PDF
Price is not available, please RFQ
STGW20H65FB Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):650 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):40 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):80 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2V @ 15V, 20A
  • Power - Max:168 W
  • Switching Energy:77µJ (on), 170µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:120 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:30ns/139ns
  • Test Condition:400V, 20A, 10Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)